reklama

Jak karmić serce?

fot. nadesłane
“Miej serce i patrzaj w serce” – słowa A. Mickiewicza są nadal aktualne, ale czy o tym pamiętamy…? Czy wiemy jak dbać o serce, by było zdrowe ? Często w pośpiechu dnia codziennego nie zastanawiamy się nad tym, co jemy i jakiej jakości jest posiłek. Niestety serce może na tym ucierpieć. Wprowadzenie małej zmiany w żywieniu może okazać się wielką korzyścią dla naszego mięśnia sercowego.
REKLAMA
Od czego warto zacząć? Od zastanowienia się nad tym co powinno pojawić się na talerzu. Zindywidualizowana dieta  w połączeniu z odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną jest idealnym rozwiązaniem, by utrzymać mięsień sercowy dobrej kondycji.

W diecie dla wszystkich dbających o serce powinno znaleźć się kilka niezbędnych grup produktów:
  • warzywa i owoce
codziennie sięgajcie po różnokolorowe warzywa i owoce, dostarczą niezbędnych witamin i minerałów, a także drogocennego błonnika. Należy pamiętać również o warzywach strączkowych, które powinny zastąpić dania mięsne chociaż 2 – 3 razy w tygodniu, pod warunkiem, że nie  będą szkodzić.
  • produkty pełnoziarniste
gruboziarniste kasze, ryż brązowy, ryż dziki, pieczywo pełnoziarniste, makarony pełnoziarniste – to produkty bogate w błonnik pokarmowy, witaminy i związki mineralne oraz przeciwutleniacze. Produkty bogate w magnez zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca, miażdżycy oraz ostrej zakrzepicy. Ponadto regulują ciśnienie krwi.
  • tłuszcze roślinne
oliwa z oliwek i inne nierafinowane oleje roślinne, awokado, będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne, by utrzymać ściany naczyń krwionośnych w odpowiedniej kondycji. Działają przeciwmiażdżycowo oraz pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i dzięki temu wspierają zdrowie serca.
  • ryby
szczególnie zalecane jest spożywanie ryb bogatych w cenne kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA, DHA i ALA), takich jak dorsz, łosoś, tuńczyk, makrela, śledź czy sardynki. Regularne spożywanie ryb dobrej jakości zmniejsza ryzyko udaru mózgu, chorób układu krążenia przez zapobieganie stanom zapalnym i stresowi oksydacyjnemu, a także reguluje ciśnienie krwi, poprawia funkcji naczyń krwionośnych i serca.
  • płyny
odpowiednia ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia zapewni odpowiednią jakość, czyli lepkość i gęstość krwi, a tym samym zapewni odpowiednie ukrwienie wszystkich narządów wewnętrznych i oczywiście serca. Prawidłowe nawodnienie chroni przed zawałami, chorobami serca, nadciśnieniem


Dodatkowo pamiętajcie też o odpowiednim
  • dotlenieniu organizmu
w tym pomoże ruch na świeżym powietrzu, zacząć można od spacerów.

Badania naukowe potwierdzają, że zdrowe odżywianie, może znacząco wydłużyć życie w dobrym zdrowiu. Dbajcie o swoje serca każdego dnia, tak byście mogli kochać do końca świata i o jeden dzień dłużej.


Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kolbuszowa
10.3°C
wschód słońca: 06:22
zachód słońca: 16:10
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie