kategoria: Ubezpieczenia
13 maj 2024

Ponad 22 tys. zł to najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS w regionie

zdjęcie: Ponad 22 tys. zł to najwyższa emerytura wypłacana przez ZUS w regionie / pixabay/3212757
Najwyższa emerytura wypłacana przez rzeszowski oddział ZUS to ponad 22 tys. zł brutto. Z kolei najniższa to zaledwie 11 groszy – poinformował rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim Wojciech Dyląg.
REKLAMA

Najwyższe świadczenie otrzymuje co miesiąc mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat, a aktualnie ma 82 lata. Jego okresy składkowe w ZUS to 55 lat.

Jak zaznaczył Dyląg, najniższa emerytura wypłacana przez ZUS na Podkarpaciu wynosi 11 groszy i otrzymuje ją 64-letnia kobieta, która odprowadziła składki za 1 miesiąc pracy.

"W sumie na Podkarpaciu emeryturę z ZUS otrzymuje ponad 320 tys. osób" – podkreślił Dyląg.

Rzecznik przypomniał, że przy obliczaniu emerytury w Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki, co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej.

"Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) i opłacił składki na ubezpieczenia społeczne przynajmniej za 1 dzień. Na wysokość emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej odłożonych składek i im późniejsze przejście na emeryturę, tym wyższe świadczenie. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie" – podkreślił.

Jak przekonuje Dyląg, wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego dzielenia. W liczniku jest kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej historii emerytalnej tych, którzy pracowali przed 1999 r.

W mianowniku natomiast – średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę. Średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla mężczyzn i kobiet. Wyrażone jest ono w miesiącach.

"Od stażu pracy zależy gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej emerytury. Ma ją kobieta, która posiada co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat" - dodał Dyląg.

Na wysokość emerytury znacząco wpływa również waloryzacja składek i kapitału początkowego.

Rzecznik ZUS na Podkarpaciu przypomniał, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. "Każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w placówkach ZUS, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości" – powiedział Dyląg. (PAP)

huk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
17.1°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2024-06-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany