kategoria: Technologie
28 maj 2024

W Stalowej Woli będzie realizowany projekt kosmiczny skierowany do młodych osób

zdjęcie: W Stalowej Woli będzie realizowany projekt kosmiczny skierowany do młodych osób / pixabay/2757162
W Stalowej Woli na Podkarpaciu będzie realizowany unijny projekt, który ma przyczynić się do rozwoju branży kosmicznej. Ponad 6,2 mln euro będzie przeznaczone m.in. na wyposażenie laboratoriów oraz zakup potrzebnego sprzętu.
REKLAMA

O projekcie "Space 4 Talents" poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Stalowej Woli prezydent tego miasta Lucjusz Nadbereżny oraz marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Nadbereżny podkreślił, że Stalowa Wola znalazła się w wyjątkowym gronie miast europejskich, które uzyskały bezpośrednie finansowanie z Komisji Europejskiej na innowacyjny projekt. "Nasze miasto zostało wybrane jako jedno spośród 122 miast, które aplikowały o te środki. Znaleźliśmy się w gronie takich ośrodków jak m.in. Ateny, Kopenhaga, Amsterdam czy Mediolan" – wymienił.

W Polsce jeszcze tylko Kraków, będzie uczestniczyć w tym projekcie.

Projekt "Space 4 Talents" jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, którzy swoje pasje i talenty w branży kosmicznej będą mogli realizować w Stalowej Woli.

Zdaniem Nadbereżnego to wielka szansa na to, aby miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu kosmicznego nie tylko w Polsce, ale i w Europie. "Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie przyciągnie młode talenty, stworzy nowe miejsca pracy i przyczyni się do dynamicznego rozwoju naszego regionu" – ocenił prezydent Stalowej Woli.

Siedzibą projektu będzie budowany obecnie Akcelerator Przemysłowy Agencji Rozwoju Przemysłu. Obiekt ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2025 r. Będą się w nim mieścić m.in. laboratoria wyposażone w sprzęt potrzebny do badań technologii kosmicznych.

W ramach projektu samorząd podejmie również współpracę z partnerami z branży przemysłowej, naukowej i z organizacjami pozarządowymi.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl dodał, że Stalowa Wola będzie na pierwszej linii działań skierowanych do młodych ludzi w branży kosmicznej. "Będzie to swoiste poszukiwanie diamentów, które będą podlegać szlifowaniu w działaniach tego projektu" – dodał.

Marszałek przypomniał, że jedną z inteligentnych specjalizacji regionu jest lotnictwo i przemysł kosmiczny.

Całkowity budżet projektu wynosi ponad 6,2 mln euro, z czego unijne dofinansowanie to prawie 5 mln euro. Projekt będzie realizowany do 2028 r. (PAP)

huk/ ral/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
17.1°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2024-06-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany