kategoria: Kultura / Sztuka
23 maj 2024

2,8 mln zł na renowację zabytków kościelnych w Markowej i Lubaczowie

zdjęcie: 2,8 mln zł na renowację zabytków kościelnych w Markowej i Lubaczowie / pixabay/4180223
2,8 mln zł przeznaczone zostanie na konserwacje polichromii w kościele w Markowej oraz prace restauratorskie zabytków z Muzeum Konkatedralnego w Lubaczowie na Podkarpaciu. Pieniądze pochodzą z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
REKLAMA

W czwartek w podkarpackim urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie podpisane zostały umowy na realizację tych inwestycji.

Jak przypomniał marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, Markowa to miejsce beatyfikacji i życia błogosławionej rodziny Ulmów. „Natomiast Lubaczów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to miejsce, w którym znajduje się wiele pamiątek związanych z archidiecezją lwowską oraz miejsce naszych corocznych pielgrzymek” – dodał.

Ortyl podkreślił, że samorząd województwa otrzymał z programu odbudowy zabytków dofinansowanie w sumie na 17 projektów na kwotę niemal 30 mln zł. Do tej pory samorząd podpisał umowę z pięcioma podmiotami.

Ksiądz dr Roman Chowaniec z parafii pw. św. Doroty w Markowej powiedział, że dzięki wsparciu w wysokości 2 mln zł wykonana będzie konserwacja i restauracja polichromii, część pieniędzy przeznaczona zostanie na prace przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła.

Druga umowa podpisana została z parafią rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie, którą reprezentował proboszcz ks. Andrzej Stopyra. Parafia otrzymała 800 tys. zł dofinansowania na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków Muzeum Konkatedralnego działającego przy parafii.

Ks. Stopyra dodał, że pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na renowację cennych eksponatów, wśród nich jest gobelin z Żółkwi, ufundowany przez kobiety, uczestniczki powstania styczniowego w dziesiątą rocznicę wybuchu tego zrywu.

Obecna na podpisaniu umów członkini zarządu województwa Małgorzata Jarosińska-Jedynak zapowiedziała, że na wsparcie podkarpackich zabytków trafią również środki z programu unijnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. Dodała, że we wtorek zarząd podejmie decyzję o wyborze trzech projektów do realizacji na kwotę ponad 30 mln zł. „Te pieniądze przyczynią się do tego, aby podkarpackie zabytki piękniały i były udostępniane dla jak największej liczby turystów” – podkreśliła Jarosińska-Jedynak. (PAP)

huk/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
18.1°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2024-06-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany