reklama
kategoria: Kraj
17 lipiec 2025

Centralne Biuro Śledcze Policji przez 25 lat działalności stało się symbolem skuteczności państwa

zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji przez 25 lat działalności stało się symbolem skuteczności państwa / fot. PAP
fot. PAP
Centralne Biuro Śledcze Policji przez 25 lat działalności zmieniło walkę państwa polskiego z przestępczością zorganizowaną i stało się symbolem skuteczności państwa – ocenił w czwartek szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
REKLAMA

Minister spraw wewnętrznych i administracji tydzień przed Świętem Policji wziął udział w uroczystościach 25-lecia CBŚP w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z udziałem byłych i obecnych pracowników i współpracowników Biura.

Podkreślił, że CBŚP, które przez pierwsze lata nosiło nazwę Centralnego Biura Śledczego, to „instytucja, która zmieniła walkę państwa polskiego z przestępczością zorganizowaną, stała się symbolem skuteczności państwa”.

– Wiele osób pamięta lata 90., wzrost zagrożeń, wzrost przestępczości zorganizowanej, międzynarodowe gangi, też rodzinną przestępczość, też tu, na Śląsku, też w Warszawie i w innych miastach. Odpowiedzią naszego państwa były decyzje, które podjął ówczesny minister Marek Biernacki w rządzie premiera Jerzego Buzka – mówił Siemoniak.

Zaznaczył, że powstała wówczas specjalna struktura, do której poszli najbardziej zaangażowani, zmotywowani i świetnie przygotowani funkcjonariusze. W jego ocenie zmienili oni oblicze policji i oblicze walki z przestępczością, a jednocześnie samo Biuro wydało z siebie wielu wybitnych funkcjonariuszy.

– Ale najważniejsze sprawy są przed nami. Przestępczość znajduje coraz to nowe formy nieuczciwego działania, okradania. To kwestie narkotyków, handlu ludźmi, handlu bronią, zagrożeń, które się wiążą z tym, że niedaleko od granic Polski toczy się wojna. Więc Centralne Biuro Śledcze Policji ma wiele zadań, musi się wzmacniać, musi dostawać nowe narzędzia – podkreślił.

Zadeklarował, że rząd będzie się starał, aby służba policjantów była jak najbardziej wspierana przez państwo.

– To są też kwestie ostatnich decyzji dotyczących dodatków mieszkaniowych czy programu modernizacji służb MSWiA na lata 2026-29, gdzie największym beneficjentem będzie policja, jako największa służba – przypomniał.

Podał, że jeszcze w czwartek wieczorem wiceminister Wiesław Szczepański będzie prowadził rozmowy w Ministerstwie Finansów na temat szczegółów wartego 13 mld zł programu modernizacyjnego.

– Tu jest wiele do doprecyzowania i do dogadania, więc jak tylko będziemy mieli te sprawy uzgodnione, będziemy o nich informowali – zadeklarował.

Siemoniak wyraził „ogromne podziękowania” dla wszystkich funkcjonariuszek i funkcjonariuszy, którzy ciężką służbą narażają życie i zdrowie, służąc w Centralnym Biurze Śledczym Policji i w całej policji, wspierani przez pracowników cywilnych.

– To jedna z najcięższych służb państwowych i doceniajmy ją zawsze na każdym kroku – zaapelował.

Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń, który służył 15 lat w CBŚP, powiedział, że w tym roku m.in. 24 lipca minie 106. rocznica powołania policji, ale przypada też jubileusz 100-lecia powołania policji kobiecej oraz 25 lat od powołania Centralnego Biura Śledczego, wówczas Komendy Głównej Policji, a w 2014 r. Centralnego Biura Śledczego Policji.

– To wszystko się zmieniało. Wiemy, z czym musieliśmy się mierzyć w latach 90. Wyciągnęliśmy wnioski, zbudowaliśmy strukturę i poradziliśmy sobie w tamtych latach z przestępczością zorganizowaną. Dzisiaj w związku z tym, że świat się zmienia i mamy nowe wyzwania, przygotowujemy się właśnie na nie – podkreślił nadinsp. Boroń.

Mówił o wnioskach, które pozwalają walczyć z przestępczością ze wschodu, likwidować duże laboratoria narkotykowe, walczyć z aktami sabotażu i dywersji czy zatrzymywać osoby zagrażające bezpieczeństwu Polski. Zwrócił też uwagę na zagrożenia związane z falą migracji.

– Wcześniej na granicy wschodniej, dzisiaj jesteśmy też na granicy zachodniej; wspieramy Straż Graniczną, ale też wspieramy inne służby i dzielimy się doświadczeniem. Myślę, że codziennie państwo słyszycie i widzicie nasze zaangażowanie. Dziękuję wszystkim policjantom za zaangażowanie właśnie, za profesjonalizm i za to, że zawsze patrzą na człowieka i jemu służą – podkreślił nadinsp. Boroń.

Zaznaczył, że policja jest dla społeczeństwa.

– Naszym mottem jest: pomagamy i chronimy. Taką policję profesjonalną i dla człowieka cały czas budujemy przy wsparciu rządu, w związku z tymi nowymi świadczeniami, ale i przy modernizacji, która jest niezbędna do tego, żebyśmy mogli się jako formacja rozwijać. Planujemy duże zakupy, inwestujemy w nowe budynki, ale też nowe technologie – zapowiedział komendant główny. (PAP)

jms/ joz/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
20°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2025-10-17 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-22 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany