23 maj 2024

W oddziale GDDKiA trwają przygotowania do budowy m.in. S74 oraz kliku obwodnic

zdjęcie: W oddziale GDDKiA trwają przygotowania do budowy m.in. S74 oraz kliku obwodnic / pixabay/4474350
W rzeszowskim oddziale GDDKiA trwają przygotowania do budowy m.in. drogi ekspresowej S74 oraz kilku obwodnic - poinformowała rzeczniczka oddziału GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus. Budując nowe odcinki dróg, równolegle przygotowujemy kolejne, by płynnie przechodzić do ich realizacji – dodała.
REKLAMA

Rzeczniczka przypomniała, że na terenie Podkarpacia kierowcy korzystają już z całej autostrady A4 oraz ok. 82 km drogi ekspresowej S19. Kolejne 73 km tej trasy jest w realizacji, a dwa ostatnie odcinki są przed podpisaniem umów z wykonawcami.

„Teraz opracowujemy dokumentację przygotowawczą dla kolejnych inwestycji, w tym głównie dla ok. 71 km drogi ekspresowej S74 Opatów (woj. świętokrzyskie)–Nisko (woj. podkarpackie)” – dodała Rarus.

Opracowane zostało już m.in. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ). Jak podkreśliła rzeczniczka, w ramach umowy wykonawca przeprowadził analizę trzech wariantów przebiegu S74, a także opracował swój wariant autorski przebiegu drogi.

„Ponadto zorganizowane zostały spotkania informacyjne ze wszystkimi zainteresowanymi osobami. Odbyły się one w pięciu gminach woj. świętokrzyskiego i ośmiu gminach woj. podkarpackiego” – zaznaczyła Rarus.

W ub.r. złożony został wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla wybranego wariantu przebiegu drogi. Jak zastrzegła Rarus, ostateczne ustalenie przebiegu drogi zatwierdzi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie po konsultacji z RDOŚ w Kielcach.

„Natomiast dokładne granice pasa drogowego, potrzebnego do realizacji S74, zatwierdzą wojewoda podkarpacki i świętokrzyski, wydając decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej” – dodała rzeczniczka.

W rzeszowskim oddziale GDDKiA trwają też prace przygotowawcze do budowy ośmiu obwodnic, które powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Jak podała Rarus, pierwsze zadanie, obwodnica Sanoka, jest już na etapie realizacji, kolejna obwodnica - Pilzna, jest na etapie przetargu. „Natomiast pozostałe są przed ogłoszeniem przetargu lub na etapie przygotowania dokumentacji projektowych” – dodała.

Pozostałe obwodnice powstaną wokół Nowej Dęby, Kolbuszowej, Miejsca Piastowego, Przemyśla, Jasła oraz Brzostku i Kołaczyc. (PAP)

huk/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
17.1°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2024-06-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany