21 marzec 2024

Ok. 300 mln zł ma kosztować północna obwodnica Rzeszowa

zdjęcie: Ok. 300 mln zł ma kosztować północna obwodnica Rzeszowa / pixabay/1148205
Około 300 mln zł będzie kosztować budowa północnej obwodnicy Rzeszowa. To będzie największe zadanie drogowe w historii miasta – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent stolicy Podkarpacia Konrad Fijołek.

Obwodnica będzie się rozpoczynała u zbiegu ulic Warszawskiej i Krogulskiego. Tam powstanie ponad 300-metrowy wiadukt, który będzie przebiegał nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi. Następnie droga dojdzie do ul. Miłocińskiej, gdzie powstanie rondo, i trasa zostanie poprowadzona wzdłuż torów kolejowych. Droga skomunikuje również strefę inwestycyjną Dworzysko i połączy się z ul Krakowską. Długość trasy wyniesie ok. 6 km, będzie ona miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

Na konferencji Fijołek zwrócił uwagę, że bardzo ważnym elementem północnej obwodnicy będzie to, że skomunikuje strefę Dworzysko, w której wciąż pojawiają się nowi inwestorzy.

„Obecnie strefa jest połączona ulicą Chmury, dość mocno już obciążoną. Obwodnica da strefie oddech komunikacyjny, będzie świetnym alternatywnym połączeniem, domykającym układ dróg na północy miasta. I co najistotniejsze, uruchomi inwestycyjnie nowe tereny - zarówno te znajdujące się w Rzeszowie, jak i te poza granicą miasta, w gminie Świlcza” – dodał.

Fijołek podkreślił, że obwodnica nie będzie przecinać osiedli Baranówka i Miłocin, zostanie poprowadzona wzdłuż torów kolejowych. Mieszkańcy obu osiedli byli przeciwni temu, żeby droga przebiegała przez osiedla.

Prezydent Rzeszowa zaznaczył, że budowa obwodnicy północnej będzie największym zadaniem drogowym w historii miasta. Jej koszt to ok. 300 mln zł, z czego 250 mln zł stanowi dofinansowanie, które pozyskał już samorząd.

Trwają prace nad programem funkcjonalno-użytkowym dla tej inwestycji. Przetarg na dokumentację i budowę ma zostać ogłoszony w drugim kwartale tego roku.

Jak mówił Fijołek, który w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję, w następnej kadencji chce dokończyć z kolei południową obwodnicę Rzeszowa. „Przebieg tej drogi budził pewne protesty. Były one największe, jeśli chodzi o odcinek przebiegający przez osiedle Budziwój. Dlatego też podjąłem decyzję, by podzielić to zadanie na dwie części i zrezygnować z tej, która jest teraz mniej pilna. Mam tu na myśli odcinek, który przebiega przez osiedle Budziwój. Skoncentrujemy się na budowie odcinka od ul. Podkarpackiej do ul. Jana Pawła II wraz z budową mostu na Wisłoku” – zapowiedział prezydent Rzeszowa. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pad/