28 maj 2024

Odcinek S19 Lutcza-Domaradz ma kosztować ponad 1,4 mld zł

zdjęcie: Odcinek S19 Lutcza-Domaradz ma kosztować ponad 1,4 mld zł / pixabay/1174428
Ponad 1,4 mld zł ma kosztować zaprojektowanie i budowa ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lutczą a Domaradzem na Podkarpaciu. We wtorek podpisana została umowa z wykonawcą - poinformowała rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus.
REKLAMA

Wykonawcą fragmentu drogi Lutcza-Domaradz będzie firma Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret, a wartość podpisanej we wtorek umowy przekracza 1,4 mld zł.

Jak podkreśliła Rarus, to przedostatni odcinek szlaku Via Carpatia w regionie, który wchodzi w fazę realizacji.

Odcinek S19 Lutcza-Domaradz będzie miał ok. 6,4 km długości; oprócz samej drogi wybudowany zostanie m.in. niemal kilometrowy tunel pod górą Hyb oraz węzeł drogowy Domaradz w miejscu skrzyżowania S19 z drogą wojewódzką nr 886.

W ramach inwestycji powstanie też Obwód Drogowy w Domaradzu; jego częścią będzie Centrum Zarządzania Tunelami, obsługujące tunele wybudowane w ciągu drogi ekspresowej S19 w województwie podkarpackim. Na potrzeby akcji ratunkowych wykonane zostaną także dwa całodobowe lądowiska dla śmigłowców LPR. Wybudowane będą również trzy mosty oraz pięć wiaduktów.

Jak zaznaczyła Rarus, odcinek Lutcza–Domaradz został podzielony na dwa odcinki realizacyjne, z których jeden jest z krótszym terminem realizacji. „Aby umożliwić wcześniejsze oddanie do ruchu sąsiedniego odcinka Domaradz–Krosno, węzeł Domaradz wraz z prawie kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej zostanie wykonany w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy. Pozostała część odcinka, wraz z tunelem, zostanie ukończona w ciągu 53 miesięcy” - podała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Do czasu prac budowlanych nie będą wliczane okresy zimowe, od 1 grudnia do 31 marca.

Rarus podkreśliła, że odcinek będzie przebiegał przez teren, który jest predysponowany osuwiskowo. „Obszar ten ma również skomplikowane ukształtowanie, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny” – dodała.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km. W skład szlaku Via Carpatia wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19 przebiegające przez teren pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W województwie podkarpackim trasa będzie miała docelowo ok. 169 km. Z tego niemal 82 km trasy oddane jest już do ruchu. (PAP)

huk/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
17.1°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2024-06-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany