29 maj 2024

Od czerwca do sierpnia utrudnienia z powodu remontu ważnych ulic

zdjęcie: Od czerwca do sierpnia utrudnienia z powodu remontu ważnych ulic / pixabay/1698364
Od czerwca rozpocznie się remont al. Armii Krajowej i ul. Niepołomickiej. W lipcu drogowcy wymienią przejazdy torowe na wysokości centrum handlowego w Gdańsku-Wrzeszczu – poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni (GZDiZ). Remonty dróg i torowiska spowodują utrudnienia w ruchu.
REKLAMA

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kryszewski zaznaczył w komunikacie, że od czerwca do sierpnia ruch samochodowy na ulicach jest nieco mniejszy, dlatego na ten okres zaplanowane są remonty "o znaczeniu newralgicznym, jeżeli chodzi o ruch samochodowy i komunikację publiczną".

Prace będą prowadzone na al. Armii Krajowej na jezdni w kierunku centrum Gdańska. Nowa nawierzchnia ułożona zostanie na odcinku od skrzyżowana z al. Havla do estakady w ciągu al. Sikorskiego. Aleja Armii Krajowej łączy Śródmieście z obwodnicą Trójmiasta.

Jak podał rzecznik GZDiZ Patryk Rosiński, roboty ruszą w sobotę 8 czerwca i potrwają ok. dwóch tygodni. Dla zminimalizowania utrudnień prace wymagające zamknięcia większej liczby pasów ulic prowadzone będą w weekendy, a pozostałe roboty w godz. od 20.00 do 4.00.

Pierwszy etap polegać będzie na sfrezowaniu obecnej nawierzchni metodą połówkową, co oznacza, że zajęta zostanie połowa jezdni, a druga dostępna będzie dla kierowców. Kolejne fazy remontu to układanie warstw nowej nawierzchni – najpierw warstwy wiążącej, a następnie ścieralnej. Przy konieczności zajęcia prawoskrętu w al. Sikorskiego kierowcy korzystać będą z objazdu.

Miasto ma w planach również remont ul. Niepołomickie, między ulicami Świętokrzyską a Kampinowską. Rozpocznie się on 24 czerwca i potrwa do końca sierpnia. Rosiński podkreślił, że nawierzchnia jezdni zostanie zastąpiona nową wraz z wymianą podbudowy drogi.

Wyjaśnił, że prace będą zostaną przy całkowitym zamknięciu ruchu na wspomnianym odcinku z zachowaniem dojazdu do lokali usługowych.

Kierownik Działu Dróg GZDiZ Robert Krasowski, cytowany w komunikacie, dodał, że z uwagi na podbudowę, która tam jest, a więc płyty drogowe, które przechodzą z jednego pasa na drugi, drogowcy nie mogą prowadzić tych prac etapowo.

"Musimy niestety zająć całą szerokość pasa. Ściągane płyty obejmują swoim zakresem więcej niż szerokość jednego pasa drogowego. Liczymy jednak na to, że uda nam się to zrobić w czasie znacznie krótszym niż cały okres wakacyjny" – powiedział.

Urzędnicy podali, że na czas remontu i zamknięcia drogi zostaną wyznaczone objazdy.

W trakcie okresu wakacyjnego miasto planuje również wymianę przejazdów przez torowisko na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i al. Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku-Wrzeszczu na wysokości centrum handlowego. Prace mają potrwać od 27 lipca do 9 sierpnia.

"Dotychczasowe gumowe przejazdy wymienione zostaną na płyty torowe wykonane z prefabrykowanego żelbetu. To elementy trwałe, stabilne i odporne na odkształcenia, co jest szczególnie ważne w lokalizacji o wysokim natężeniu ruchu" – podał Rosiński.

W pierwszym etapie prac, od 27 lipca do 2 sierpnia, wyłączony zostanie przejazd na jezdni w kierunku Zaspy, w drugim między 3 a 9 sierpnia prace obejmą przejazd w kierunku Niedźwiednika.

W trakcie robót oba przejazdy będą całkowicie wyłączone z ruchu, wstrzymany zostanie też ruch tramwajowy. W tym czasie kierowcy skorzystają z objazdów, a pasażerowie komunikacji miejskiej z zastępczej komunikacji autobusowej. (PAP)

pm/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
18.1°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2024-06-23 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-15 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany