27 listopad 2023

Trzecia rozprawa oskarżonego o napad na bank

zdjęcie: Trzecia rozprawa oskarżonego o napad na bank / pixabay/7354618
W poniedziałek rano przed Sądem Okręgowym w Częstochowie rozpoczęła się trzecia rozprawa Dawida G., oskarżonego o dokonanie w dniu 3 stycznia 2023 r. napadu na bank w Częstochowie. Stawili się biegli lekarze-psychiatrzy, którzy wydali opinię o poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu.

Na wezwanie Sądu stawiło się dwoje biegłych, trzecia biegła poinformowała w godzinach rannych sąd, że wskutek nieszczęśliwego zdarzenia i odniesionego urazu nie będzie mogła dotrzeć na rozprawę.

"Podtrzymujemy wnioski zawarte w opinii wydanej w dniu 22 lutego 2023. Nie mieliśmy możliwości zapoznania się z opinią psychologa, ponieważ sporządzona ona została dużo później, w maju 2023 r." - zeznali biegli. Biegła dodała natomiast, że przed dzisiejszą rozprawą zapoznała się z przywołaną opinią. Obrona złożyła następnie wniosek o wyłączenie jawności postępowania na czas wyjaśnienia kwestii zdrowotnych oskarżonego ze względu na prywatny interes oskarżonego. Prokurator nie zgłosił zastrzeżeń, sąd wniosek przyjął stąd dalszy ciąg rozprawy odbył się bez obecności mediów.

Według ustaleń śledztwa, dnia 3 stycznia 2023 roku Dawid G, 29-letni mieszkaniec gminy Kłomnice, przyjechał do Częstochowy i ok. godz. 14.00 wszedł z kominiarką na głowie i okularach przeciwsłonecznych do oddziału banku przy Al. NMP 37 w Częstochowie. Z pistoletem gazowym zażądał od kasjerki wydania 50 000 zł. Jednocześnie oznajmił, że ma przy sobie ładunek wybuchowy, który zdetonuje, jeśli nie otrzyma pieniędzy.

W trakcie napadu w banku było dziewięciu pracowników i klientów, którym Dawid G. zabronił opuszczenia placówki. Po przekazaniu pieniędzy sprawca spakował je do reklamówki i skierował się do wyjścia. Wtedy na miejscu pojawili się policjanci, którzy go obezwładnili i zatrzymali. Funkcjonariusze nie znaleźli przy nim żadnego ładunku wybuchowego.

Prokurator przedstawił Dawidowi G. zarzut rozboju z użyciem broni palnej i wzięcia zakładników. Przesłuchany w charakterze podejrzanego początkowo nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i wyjaśnił, że potrzebował pieniędzy na wyjazd do USA, gdzie chciał pomóc Selenie Gomez. Ponownie przesłuchany w toku śledztwa przyznał się do popełnienia przestępstw i odmówił złożenia dalszych wyjaśnień.

Proces ruszył 18 września 2023 roku. Oskarżony przyznał się wówczas do popełnionych czynów i złożył wyjaśnienia. Przesłuchani zostali wtedy też wezwani świadkowie. Kolejna rozprawa odbyła się 23 października 2023. Podczas niej ojciec oskarżonego, Gabriel G. zeznał, że według jego opinii syn nie jest zdrowy psychicznie, jako argument podał opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, na podstawie której oskarżony w ostatniej klasie gimnazjum uczył się na drodze indywidualnego toku. Ponadto przywołał dwa przypadki chorób psychicznych u osób blisko spokrewnionych z oskarżonym. Wymienił też liczne przykłady zachowań syna, które mogą dodatkowo poprzeć jego opinię. Podczas tej rozprawy wyświetlono materiał filmowy z napadu oraz zatrzymania, pochodzący z kamer banku i policji.

Sąd po wysłuchaniu zeznań ojca oskarżonego zdecydował o wezwaniu celem złożenia zeznań biegłych lekarzy-psychiatrów, którzy wydali opinię o poczytalności oskarżonego. Nie wykluczył wówczas możliwości powołania innego zespołu biegłych i ponownego zbadania oskarżonego. Dawid G. nie był wcześniej karany, od chwili zatrzymania przebywa w areszcie. Zarzucane Dawidowi G. przestępstwa są zagrożone karą więzienia od 3 do 15 lat.(PAP)

Autor: Maciej Świerzy

macs/ apiech/