28 listopad 2023

Drugi akt oskarżenia ws. grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami

zdjęcie: Drugi akt oskarżenia ws. grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami / pixabay/727162
Dwie osoby, w tym adwokat, zostały oskarżone przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, w śledztwie dot. zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami. Jednemu z oskarżonym zarzucono oszustwa, w wyniku których Skarb Państwa mógł stracić 35 mln zł.

To drugi akt oskarżenia będący efektem śledztwa ws. zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem paliwami – przekazała we wtorek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka. Wcześniej w tej spawie oskarżono 19 osób.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Objął dwie osób. Jedną z nich prokurator oskarżył o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się oszustwami skarbowymi. „Oskarżonemu zarzucono wystawianie poświadczających nieprawdę faktur VAT dot. sprzedaży paliwa, nie odzwierciadlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, co umożliwiło innemu podmiotowi gospodarczemu bezpodstawne odliczenie kwot od podatku należnego i skutkowało narażeniem na uszczuplenie należności publicznoprawnych Skarbu Państwa na kwotę ponad 35 mln zł” – powiedziała prok. Bylicka. Mężczyzna oskarżony jest również o „pranie brudnych pieniędzy”.

Drugim z oskarżonych w tej sprawie jest wrocławski adwokat. Śledczy zarzucili mu utrudnianie śledztwa oraz tworzenie fałszywych dowodów.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ maak/