reklama
2 lipiec 2025

Zbliżamy się do półmetka misji IGNIS; wszystko przebiega sprawnie

zdjęcie: Zbliżamy się do półmetka misji IGNIS; wszystko przebiega sprawnie / fot. PAP
fot. PAP
Zbliżamy się do półmetka misji IGNIS. Wszystko działa bardzo dobrze. Sławosz Uznański-Wiśniewski spisuje się świetnie, pracuje bardzo efektywnie i kończy większość zadań przed czasem - podsumował dla PAP kierownik misji Ax-4 Sergio Palumberi z ESA.
REKLAMA

„Jeśli chodzi o cele, osiągnęliśmy już ponad jedną trzecią założeń misji. Wszystko działa bardzo dobrze. Sławosz spisuje się świetnie, pracuje bardzo efektywnie i kończy większość zadań przed czasem. Wszystko przebiega bardzo sprawnie” - powiedział PAP Sergio Palumberi.

Palumberi, kierownik misji Ax-4 z ramienia ESA, odpowiada za koordynację wszystkich działań związanych z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, a także za tę część europejskich eksperymentów, w których uczestniczą inni astronauci z załogi: Tibor Kapu z Wegier, Shubhanshu Shukla z Indii i Peggy Whitson (USA).

Pytany, czy w misji wystąpiły jakieś problemy, Palumberi powiedział, że owszem, ale to normalne. „Spodziewamy się tego. Drobne zakłócenia zdarzają się cały czas. Wiemy, że to część naszej pracy” - zapewnił.

„W ciągu około pięciu dni misji odnotowaliśmy 10 raportów o anomaliach, czyli średnio dwie dziennie – to dobry wynik, normalna liczba. Dobrą wiadomością jest to, że żadna z nich nie miała poważnego wpływu na realizację celów misji. Udało się przeanalizować każdą anomalię, ocenić jej wpływ na misję i rozwiązać” - podsumował.

Palumberi wyjaśnił, że anomalie mogą mieć różny charakter. Te najbardziej poważne dotyczą sprzętu. „Na szczęście dotąd w misji IGNIS to się nie zdarzyło. I to dobra wiadomość” - podkreślił. Zwrócił uwagę, że cały sprzęt przed startem jest gruntownie testowany, następnie pakowany, wysyłany do USA, a potem - startuje w kosmos. W czasie podróży m.in. występują ogromne wibracje i nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że sprzęt nie dozna uszkodzeń. „Wszystko jest zaprojektowane tak, by się nie zepsuło, ale czasem tak się po prostu dzieje” - przyznał ekspert.

Dodał, że występować mogą też drobne problemy z konfiguracją oprogramowania na pokładzie, albo z konfiguracją serwerów naziemnych, przez co dane nie są przesyłane poprawnie – wtedy trzeba to przeanalizować i poprawiać ich działanie.

Anomalie mogą również dotyczyć np. jakości danych naukowych uzyskanych w eksperymentach. Czasem mogą się także zdarzyć błędy astronautów – na przykład, kiedy zapomną podać godzinę, o której wykonali jakieś zadanie. „To też traktujemy jako anomalię, ale łatwo to naprawić – dzwonimy i prosimy: >>Hej, zapomniałeś podać godzinę. Możesz nam ją podać?<< I sprawa załatwiona” - opisał Palumberi.

Z Oberpfaffenhofen Ludwika Tomala (PAP)

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kolbuszowa
15.3°C
wschód słońca: 04:26
zachód słońca: 20:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kolbuszowie

kiedy
2025-10-17 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-22 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Kolbuszowa,...
wstęp biletowany