25 marzec 2024

Ponad 34 mln zł na posiłki i ponad dwa mln zł na rozwój czytelnictwa w regionie

zdjęcie: Ponad 34 mln zł na posiłki i ponad dwa mln zł na rozwój czytelnictwa w regionie / pixabay/3242589
Ponad 34 mln zł trafi do wszystkich 160 gmin na Podkarpaciu na dofinansowanie posiłków dla dzieci w szkołach i dla osób starszych. Z kolei na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyznano w tym roku ponad dwa mln zł – poinformowała w poniedziałek wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie wojewoda podkarpacki przypomniała, że celem rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” jest zapewnienie dzieciom i młodzieży, z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej możliwości, zjedzenia gorącego posiłku w stołówce szkolnej. Program dofinansuje także posiłki dla osób starszych i niepełnosprawnych, które nie są w stanie same przygotować codziennie gorącego dania. Posiłki mogą być dostarczane do domu potrzebujących dorosłych lub też oferowane w specjalnych miejscach na terenie gminy, gdzie osoby samotne, starsze, z niepełnosprawnością będą mogły dotrzeć.

Wojewoda przekazała, że w tym roku z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 skorzysta w regionie prawie 55 tys. osób, w tym około 25 tys. dzieci i młodzieży.

„Pieniądze zostaną przeznaczone dla wszystkich 160 gmin na Podkarpaciu, bez wyjątku. Pierwotne założenie tego programu było takie, żeby 60 proc. stanowiła dotacja z budżetu państwa, a 40 wkład własny jednostki samorządu terytorialnego. Udało się nam zdobyć dodatkowe 6 mln zł na ten cel i dlatego zostanie zwiększony poziom dofinansowania do 72 proc.” - poinformowała Kubas-Hul.

Uczestnicząca w konferencji dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie Irena Marszałek-Czekierda podała, że całkowity koszt zadania, oszacowanego na podstawie zapotrzebowania złożonego przez gminy, to 51 mln zł, zaś dotacja wojewody dla 160 gmin regionu wyniesie ponad 34 mln zł (przykładowo dla miasta Rzeszowa ponad 1,6 mln zł.).

Wojewoda poinformowała także o przyznanych w tym roku dla Podkarpacia ponad dwóch mln zł na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przypomniała, że celem tego programu jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek, wyposażenia w niezbędny sprzęt komputerowy, czytniki e-booki, regały, biurka, oświetlenie. Odbiorcami będą głównie dzieci i młodzież.

Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

W tym roku na realizację tego programu wojewoda przeznaczy ponad 2 mln 88 tys. zł, z których skorzystają: 452 szkoły i inne placówki, czy biblioteki. „W poniedziałek zatwierdziłam listę wszystkich szkół wraz z kwotami” – poinformowała wojewoda.

Stwierdziła, że teraz rozpoczyna się okres równego traktowania dzieci w całym regionie, nadrabiania zaniechań z minionych lat. W rzeszowskich szkołach i przedszkolach uczy się łącznie ponad 47 tys. dzieci.

„W 2023 roku dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Rzeszowie otrzymały tylko dwie szkoły i osiem przedszkoli. Łącznie przekazano im zaledwie 28 tys. zł. W 2022 r. dotację otrzymały 24 przedszkola na kwotę 72 tys. zł. W 2021 r. tylko pięć szkół i trzy przedszkola na 58,6 tys. zł” - wyliczyła.

„Dlatego też, żeby wyrównać szanse wszystkich dzieci, w tym roku z tej puli, którą miałam do dyspozycji, Rzeszów dostał największe dofinansowanie - 474 tys. zł. dla 43 szkół i przedszkoli” – zaznaczyła wojewoda.

Dodała, że z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach. "Tak, aby teraz uczciwie i rzetelnie przyznać dofinansowanie w szczególności tym placówkom, które wcześniej nie dostawały takiego wsparcia. Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie, czy innych gminach na terenie województwa podkarpackiego, powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych” – podkreśliła Kubas-Hul.

„Dziś jesteśmy naprawdę szczęśliwi, bo wraca normalność” - ocenił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. „Po raz kolejny władze rządowe, władze wojewódzkie podchodzą do polityki samorządu normalnie. To jest niezwykle istotne. Jako prezydent stolicy województwa dziękuję w imieniu wszystkich samorządów za sprawiedliwe, transparentne podejście” – podkreślił Fijołek i zapewnił, że Rzeszów cieszy się ze wsparcia na żywienie i czytelnictwo. (PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ agz/